
Nu var det dags igen – Falkenbergs Matdagar!
Falkenberg bjöd ännu en gång på strålande sensommarvärme, doften av närproducerad mat låg tung i luften och staden fylldes av både lokala och långväga besökare. Överallt bubblade det av liv – från färgsprakande grönsaksstånd till pop up-musik och spontana möten i varje gatuhörn.
Vi höll till nere vid Ågatan, tillsammans med bland andra Gunnagård, Hamnkrogen och Kullängs Påtår. På vår meny gjorde fjolårets storsäljare fishtacon comeback i ny tappning – i gott sällskap av andra favoriter.
Vår meny:
– Laxsoppa med krispiga brödkrutonger
– Fishtaco med ingefärsmarinerad friterad lax, mangodressing, chilirostade sesamfrön, koriander, rödkålssallad och tortillabröd
– Halstrad sashimi med citrusaioli, picklad purjolök och chilimarinerat svart ris, toppad med rostat bovete och solroskärnor
Stort tack till alla som kom förbi – vi ses nästa år!





